Jachtostop Poradnikowo

Jachtostop – sezony żeglarskie na świecie

Podstawową rzeczą, która ułatwi nam złapanie jachtu na stopa jest wiedza o sezonach żeglarskich na świecie.  Jej znajomość pozwoli nam na zaplanowanie naszej podróży w wyniku czego unikniemy rozczarowań. Czasami dostawaliśmy wiadomości z zapytaniem typu: Hej, czy w styczniu mogę z łatwością znaleźć jacht do Australii z Indonezji? Albo: Mam określony czas i chce płynąć tam, i tam. Czy jest to możliwe? Klucz do osiągnięcia sukcesu to wiedza o trzech kwestiach, które pomogą zrozumieć, kiedy tak naprawdę można złapać jachtostop:

  1. Skąd w danym czasie będą wypływać jachty? Czyli wiedza o miejscach na ziemi, w których możemy zacząć poszukiwania naszego jachtu, np. określony kraj, lub region świata.
  2. W jakim kierunku będą płynąć jachty? Jeżeli znamy już miejsce, kolejną kwestią jest kierunek, w którym przyjdzie nam płynąć. Jest to oczywiście spowodowane pogodą. Od niej uzależnione są wiatry, prądy morskie, czyli ogólnie sezon żeglarski.
  3. O jakiej porze roku będą wypływać jachty? Czyli przedziały czasowe (określone miesiące w roku), w których mamy szansę załapać się na jacht.

Na wszystkie te pytania odpowiedzią jest poniższa tabela, w której której dokładnie wypisane są powyższe informacje. Jej znajomość to 50% sukcesu. Kolejne 50% to pojawienie się w odpowiednim miejscu we właściwym czasie. Nie będziemy tutaj udawać, że sami stworzyliśmy poniższe zestawienie. Znaleźliśmy je na stronce, która jest niesamowitą skarbnicą wiedzy dla wszystkich osób, które żeglują (cruisewiki.com). Tabela w języku angielskim.

Jachtostop – sezony żeglarskie na świecie

Pamiętajcie jednak, że czasami ludzie wypływają wcześniej lub z opóźnieniem. Jachtu z Indonezji do Australii mieliśmy szukać miesiąc wcześniej, ale z powodu operacji usunięcia wyrostka robaczkowego Asi w Kuala Lumpur dotarliśmy na Bali w połowie września, czyli trochę późno. Powiedziano nam, że większość łodzi już odpłynęła, co było prawdą. Nie poddaliśmy się jednak i zmotywowani szukaliśmy dalej i… udało się! Pod koniec września byliśmy w drodze do Perth (Fremantle) w Zachodniej Australii. Do szczęścia potrzeby jest tylko jeden jacht, nie dziesięć 🙂 Tak samo u nas miała się spawa z Nową Zelandią. Główny sezon do wypłynięcia z tego kraju to kwiecień – czerwiec, ale pływać można w lipcu, czy sierpniu. Dostaliśmy telefon od żeglarza z USA, który już w marcu chciał zabrać nas na Hawaje. Ludzie wypływają wcześniej z powodu zimy, która skutecznie zachęca do wcześniejszego ruszenia w tropiki.

Powodzenia w szukaniu! Jeżeli macie jakiekolwiek pytania, sugestie, złapaliście jacht i możecie napisać coś więcej o terminach, dajcie znać w komentarzach. Kto wie? Może do zobaczenia gdzieś w marinie na końcu świata?

Inne wpisy o jachtostopie:

Jachtostop – informacje praktyczne

Jachtostop, a choroba morska. Jak przeżyć rejs?

Jachtostop Bali – Australia + informacje praktyczne

Jachtostop – jak przygotować ogłoszenie?

Jachtostop Nowa Zelandia – Australia + informacje praktyczne

Podobne wpisy