Litwa

Weekend w Kownie – idealna opcja na zagraniczny wyjazd blisko Polski

Co warto zobaczyć w Kownie?

Kowno było pierwszym przystankiem na trasie naszej 3-letniej podróży. Była to wizyta nieco inna, z uwagi na towarzyszące nam emocje związane z opuszczeniem rodziny, przyjaciół, i Polski na długi czas. Na szczęście im dalej odjeżdżaliśmy od domu, tym łatwiej było nam pogodzić się z rozłąką i zaakceptować całkowicie inny styl życia. Przygody, które nas spotykały motywowały do kolejnych wyzwań, a każdy następny dzień przynosił nowe niespodzianki. Minęło kilka lat i z wielkim sentymentem i pewną tęsknotą wróciliśmy na Litwę, w tym do byłej stolicy, aby nieśpiesznie pospacerować raz jeszcze po jej ulicach i lepiej ją poznać. Bez tych wszystkich emocji, które kilka lat wcześniej nie pozwalały nam dobrze cieszyć się naszą wizytą.

Możesz potraktować ten wpis jako inspirację do odwiedzenia Kowna, tym bardziej, że daleko z Polski nie mamy.

***Jeżeli planujesz wyjazd na Litwę i szukasz ciekawych i ładnych miejsc, które warto zobaczyć oraz pomocnych informacji praktycznych, zajrzyj do TEGO WPISU. Na pewno Ci się przyda!***

Spis treści

CO WARTO ZOBACZYĆ W KOWNIE? CIEKAWE MIEJSCA W KOWNIE

Kowno jest historycznym miastem z bogatą kulturą, wieloma interesującymi budynkami i zabytkami oraz klimatycznymi knajpkami. Co ważne, większość z nich zlokalizowana jest w nieznacznej odległości od siebie, dzięki czemu można zwiedzać na piechotę. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ nie trzeba dodatkowo szukać miejsc parkingowych, czy korzystać z komunikacji miejskiej (ta swoją drogą działa znakomicie, o czym trochę później). Zatem, co warto zobaczyć w Kownie? Łapcie listę polecanych przez nas miejsc.

Zamek w Kownie - największe atrakcje Kowna

ZAMEK W KOWNIE

Prawdę mówiąc nie cały zamek, a pozostałości po nim z XIV wieku, ponieważ w 1362 roku został on kompletnie zniszczony z powodu najazdu Krzyżaków, a następnie przez nich odbudowany. Właśnie od ruin warto zacząć zwiedzanie, ponieważ znajdują się blisko parkingu i są dobrą bazą wypadową (jeżeli podróżujesz autem oczywiście) do innych atrakcji. Z zewnątrz całość wygląda naprawdę przyjemnie, a punktami charakterystycznymi są wieża i baszta. Dobrze jest się tam wybrać wczesnym rankiem, kiedy chińscy turyści nie zdążą jeszcze wstać. W środku znajduje się Muzeum Miejskie. Bilet dla dorosłych to koszt 2,5 euro, dla studentów i seniorów 1,2 euro. Dzieci wchodzą za darmo.

Kowno - co zobaczyć - Zamek w Kownie

Kowno - co zobaczyć - Zamek w Kownie

Kowno - co zobaczyć - Zamek w Kownie

Gdzie spać w Kownie? Noclegi i hotele w Kownie

PLAC RATUSZOWY

Podczas spaceru na Plac Ratuszowy będziesz mijał kościół (Kowno to miasto kościołów) św. Jerzego Męczennika z XV wieku, który sąsiaduje z ruinami zamku. Sam Ratusz jest imponujący i stoi w centrum Kowna od ponad 500 lat. Nazywany jest białym łabędziem, i jakby nie patrzeć jest w tym trochę prawdy. Zaraz obok Ratusza znajduje się Kościół jezuitów pw. św. Franciszka Ksawerego oraz pełno klimatycznych kamienic i restauracji. Spacerom sprzyja kostka brukowa, która nadaje niezwykłego, staromiejskiego klimatu. Plac Ratuszowy o poranku świeci pustkami, przez co możesz poczuć się bardziej kameralnie, wieczorem zaś tętni życiem na całego.

Kowno - ciekawe miejsca - Plac Ratuszowy

Kowno co zobaczyć - stare miasto

KATEDRA ŚW. PIOTRA I PAWŁA

Mimo, że fanami zwiedzania kościołów nie jesteśmy, do tego weszliśmy z wielką ciekawością. Wnętrze i panujący w środku przepych i przestrzeń robią wrażenie. Wspomniany kościół jest największym na Litwie, a zarazem jedynym gotyckim w formie bazyliki. Budowę rozpoczęto w 1413 roku, zakończono w 1655.

Kowno atrakcje - KATEDRA ŚW. PIOTRA I PAWŁA

ULICE STAREGO MIASTA

Polecamy szczególnie z rana, gdy na ulicach nie ma jeszcze ruchu, a knajpki i restauracje powoli budzą się do życia. Jest wiele zakątków, gdzie warto zajrzeć, zatrzymać się, czy usiąść na ławce. Odrestaurowane budynki robią wrażenie, a klimat panujący w tej części miasta jest genialny. Dosłownie dwie minuty drogi od Ratusza znajdziesz starą zabytkową, ceglaną kamienicę kupiecką z końca XV wieku, czyli Dom Perkuna. Budynek został sprzedany jezuitom, którzy przerobili go na kaplicę, a w kolejnych latach na szkołę i teatr. Swego czasu uczęszczał tam Adam Mickiewicz, którego muzeum obecnie mieści się w tym miejscu.

Zwiedzanie Kowna - co zobaczyć

Kowno - atrakcje turystyczne

Piękne miejsca w Kownie

Stare Miasto w Kownie

Kowno - Dom Perkuna

PUNKT WIDOKOWY ALEKSOTAS

Ładny punkt widokowy na Stare Miasto. Jeżeli nie chcesz wchodzić pod górkę, możesz skorzystać z lokalnej atrakcji, a mianowicie kolejki linowej (Aleksotas Funicular), która zabierze Cię na wzgórze. Taka przyjemność kosztuje 1,5 euro. Oprócz tego na górę można dojechać autem, gdzie będziesz mógł zaparkować swój pojazd.

ALEJA WOLNOŚCI

Obowiązkowy punkt zwiedzania Kowna to spacer wzdłuż Alei Wolności, która łączy ze sobą starą  i nową część miasta. Jest to jedna z najdłuższych ulic w Europie i co najważniejsze, przeznaczona tylko dla ruchu pieszych. Podczas naszej wizyty była ona niestety w remoncie i dostęp do wielu restauracji, czy ładnych budynków był utrudniony. Pomimo tego polecamy ten spacer szczególnie pod wieczór, kiedy zapalają się latarnie i robi się całkiem romantycznie. Polecamy kawiarnię Prezo, w której napijesz się świetnej kawy i zjesz coś słodkiego.

Kowno - Aleja Wolności

Kowno - atrakcje turystyczne

Kawiarnia w Kownie

KOŚCIÓŁ MICHAŁA ARCHANIOŁA

Imponujący budynek dawnego kościoła prawosławnego z 1893 roku, który następnie był użytkowany przez kościół katolicki. W latach 60. był zamknięty dla celów kultowych, a następnie przerobiony na galerię sztuki. W roku 1991 po odzyskaniu przez Litwę niepodległości stał się własnością kościoła rzymskokatolickiego i jest aktywny do dzisiaj. Znajduje się na końcu Alei Wolności i jest bardzo charakterystycznym punktem spaceru.

Atrakcje turystyczne Kowna

Co warto zobaczyć w Kownie?

LOKALNY STREET ART

W Kownie w wielu miejscach spotkasz murale, czyli lokalną sztukę uliczną, coraz bardziej zyskującą na popularności. Specjalnie z tej okazji miasto wyszło z inicjatywą i stworzyło elektroniczną mapę dla odwiedzających, która zawiera ponad 50 murali w obrębie Starego Miasta i nie tylko. Mapę oraz więcej przydatnych informacji znajdziesz TUTAJ.

Kowno co zobaczyć - Murale i street art

Kowno - najlepsze miejsca

Street Art w Kownie

PUNKT WIDOKOWY Z KOŚCIOŁA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

Sam budynek kościoła nie jest specjalnie atrakcyjny, ot bardzo nowoczesny i potężny budynek, jednak widok z jego balkonu na Kowno jak najbardziej robi wrażenie. Żeby się tam dostać, trzeba wykupić bilet w cenie 2,5 euro za wjazd windą, albo 1,5 euro za wejście schodami. Wejście na dach jest możliwe w godzinach od 11.00 do 18.00.

Punkty widokowe w Kownie

Najładniejsze punkty widokowe w Kownie

PUNKT WIDOKOWY NAD NIEMNEM

Punktów widokowych nad Niemnem jest na Litwie naprawdę sporo. Jeżeli podróżujesz autem i chciałbyś nieco zboczyć z głównej trasy prowadzącej do Polski, warto zajechać na jeden z nich znajdujący się nieco ponad 30 km od samego Kowna na południe. Możesz zrobić sobie przerwę i usiąść na zboczu, rozłożyć kocyk, coś zjeść i odpoczywać, ponieważ dociera tam bardzo mało ludzi. W samym Kownie rzeka też robi wrażenie, jednak nie można obserwować jej z żadnego wzniesienia. My lubimy takie klimaty, o czym pisaliśmy we wcześniejszym poście wspomnianym na początku.

Rzeka Niemen na Litwie - najlepsze punkty widokowe w Kownie

Rzeka Niemen na Litwie - punkty widokowe

KOWNO – INFORMACJE PRAKTYCZNIE

– Podczas weekendu parkingi w Kownie są za darmo, co daje nam kilkanaście euro do przodu. Jeżeli szukasz parkingu, a w Twoim miejscu zakwaterowania nie ma opcji darmowego parkingu (na co warto zwracać uwagę), polecamy zaparkować niedaleko zamku, np. TUTAJ

– Jeżeli lubisz zwiedzać miasta na rowerach, Kowno daje Ci taką możliwość. Dostępne są rowery miejskie, które działają za pomocą aplikacji CityBee. Pierwsze 30 minut masz za darmo, a za każde kolejne 30 min. zapłacisz 0,50 euro. Więcej o rowerach miejskich znajdziesz TUTAJ

Rowery miejskie w Kownie

– Komunikacja miejska w Kownie działa bardzo dobrze. Pierwsze autobusy i trolejbusy startują o 04.30, a kończą bieg o 22.30. Więcej informacji o rozkładach i trasach znajdziesz TUTAJ

– Na lotnisko regularnie kursuje autobus nr 29. Bilet kupisz u kierowcy za 1 euro. Za tę samą trasę taksówką zapłacisz około 20 – 25 euro (średnio 0,7 euro/km)

– Więcej WSKAZÓWEK, informacji praktycznych dotyczących podróżowania po Litwie znajdziesz w naszym poście TUTAJ

– Wejściówki do większości Muzeów kosztują maksymalnie 3 euro za osobę.

GDZIE SPAĆ W KOWNIE? NOCLEGI I HOTELE W KOWNIE

Opcji noclegowych w Kownie jest naprawdę sporo. Wszystko zależy od Twoich preferencji, jednak jest z czego wybierać. Warto zainteresować się tematem przed planowaną podróżą, ponieważ będziesz miał gwarancję dostępności satysfakcjonującego Cię obiektu i  najważniejsze, nie stracisz czasu oraz nerwów po dotarciu na miejsce. Poniżej podajemy kilka propozycji noclegowych podczas  Twojej podróży do Kowna.

Gdzie spać w Kownie? Hotele i hostele w Kownie

Jeżeli podróżujesz solo i niekoniecznie szukasz osobnego pokoju, warto rozważyć opcje łóżka w hostelu w pokoju wieloosobowym. Ceny dormitoriów są tańsze, a przy okazji będziesz miał okazje poznać ciekawych ludzi z całego świata. Zerknij na Hostel The Monk’s Bunk Kaunas. Nocka powinna Cię wynieść w granicach 50 -70 zł w zależności o sezonu.

Rewelacyjną opcją w ścisłym centrum miasta (bliżej już się chyba nie da) jest Villa Kaunensis. Oferują różne warianty pokojów, szczególnie korzystnych jeżeli podróżujesz w parze lub większej grupie. Dodatkowo za 3 euro możesz wykupić parking na cały dzień, co jest niesamowicie wygodnym rozwiązaniem. Jeżeli nie uda się Ci wstrzelić w wolne terminy to spójrz na Laisves Avenue Hostel oraz Piano Apartments. Obydwa miejsca będą świetną alternatywą (cenowo, jak i lokalizacyjne) i są godne polecenia.

Co warto zobaczyć w Kownie? Ciekawe miejsca w Kownie

//W Kownie możesz znaleźć noclegi w różnych cenach oraz różnym standardzie.  My naszych noclegów (jeśli nie śpimy w namiocie lub na couchsurfingu) często szukamy przez wyszukiwarkę booking.com. Jeżeli również szukasz noclegu, niekoniecznie tylko w Kownie, i swojej rezerwacji dokonasz chociażby przez ten LINK lub któryś z wyżej wymienionych, dołożysz małą cegiełkę do naszych podróży. Ty zapłacisz dokładnie taką kwotę, jaka podana jest na stronie, my jednak dostaniemy od Bookingu drobną prowizję, którą dołożymy do skarbonki „PODRÓŻ”. ♥♥♥//


Inną bardzo popularną opcją wyszukiwania noclegów jest strona AIR BNB, na której możesz znaleźć prywatne mieszkania, pojedyncze pokoje w mieszkaniach i hotelach, apartamenty do wynajęcia na krótki lub dłuższy czas na całym świecie. Jeśli chciałbyś rozpocząć swoją przygodę z tym sposobem wyszukiwania noclegów, możesz odebrać od nas 100 zł zniżki na pierwszą rezerwację. Wystarczy, że klikniesz w ten LINK. Dzięki temu my również otrzymamy drobną zniżkę na nasze rezerwacje i wszyscy będą zadowoleni 🙂

Co warto zobaczyć w Kownie?

Jeżeli masz jakieś pytania, rady, sugestie, czy przemyślenia, podziel się nimi w komentarzu. Niech inni również skorzystają. Mamy nadzieję, że Twoja podróż do Kowna będzie równie udana, jak nasza 🙂

Podobne wpisy