Indie Poradnikowo Przygotowania Sri Lanka

Darmowa wiza turystyczna do Indii na Sri Lance – aplikuj w Kandy

Sami nie mogliśmy w to uwierzyć, ale teraz możemy potwierdzić informację, że jako Polacy możemy składać wniosek o wizę indyjską w miejscowości Kandy na Sri Lance i otrzymać ją za darmo! Czemu za darmo, skoro na ich stronie jest napisane, że jako obywatele Polski musimy zapłacić 6030 LKR? Na to pytanie nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć. Z tego co wiemy to „ta promocja” trwa tutaj już kilka lat. Przed składaniem dokumentów zabraliśmy ze sobą pieniądze, ale jak się potem okazało, nie były one potrzebne. Właśnie dzisiaj staliśmy się szczęśliwymi posiadaczami wizy indyjskiej. Czterdzieści dolarów amerykańskich na osobę piechotą nie chodzi, więc chcemy Ci pokazać, co i jak zrobić, aby takową wizę turystyczną otrzymać.

Darmowa wiza do Indii na Sri Lance

KROK 1. Na samym początku musisz wypełnić wniosek wizowy on-line. Wchodzisz na stronę https://indianvisaonline.gov.in/visa/Registration i klikasz REGULAR VISA APPLICATION. Trzeba przejść przez kilka stron dosyć szczegółowych pytań. Pamiętaj, że dokumenty są sprawdzane bardzo dokładnie i nie ma miejsca na pomyłkę. Naszą aplikację odrzucono dwukrotnie ze względu na nieprawidłowo wypełniony wniosek. Szczególnie miej na uwadze poniższe pytania:

– National ID number to nie numer naszego dowodu, ale numer PESEL! (jakbyś zapomniał, jest na pierwszej stronie dowodu osobistego 😉 ).

– Present address: możesz podać dowolny adres hotelu na Sri Lance. Nikt tego nie sprawdza.

– Permanent address: wpisujesz swój pełny adres zamieszkania/zameldowania w Polsce.

– Przy wyborze wizy zaznaczasz TOURIST VISA i ilość wjazdów (to zależy od Ciebie). My daliśmy MULTIPLE ENTRIES na 6 miesięcy.

– Port Of Arrival i Port Of Exit: wpisujesz ALL PORTS. Daje Ci to możliwość wjechania do Indii w każdym możliwym miejscu, a nie w jednym konkretnym.

– Nawet jeżeli nie pracujesz, to w pytaniu o pracę wpisz swój stary adres pracy i wykonywany zawód. Nikt tego nie sprawdza, a jeżeli zostawisz to pole niewypełnione, mogą zacząć się niepotrzebne pytania o pieniądze itp. My wpisaliśmy w rubryce Present Occupation: WORKER i podaliśmy dawne miejsce pracy.

– Adres w Indiach: podajesz dowolny adres hotelu w Indiach.

– Na samym końcu aplikacji pojawi się możliwość ustalenia daty spotkania oraz obowiązek załączenia zdjęcia. Jest to niepotrzebne, ponieważ na spotkanie możesz udać się, kiedy chcesz, a w miejsce ewentualnego wklejonego przez Ciebie zdjęcia i tak naklejają to, za które przyjdzie Ci zapłacić (2”x2”) (patrz KROK 4).

– Całość pobierasz na swój komputer, drukujesz i podpisujesz w dwóch miejscach (na pierwszej stronie pod zdjęciem oraz na ostatniej). Nie ma potrzeby drukować tych dokumentów w kolorze.

KROK 2. Zrób kserokopię pierwszej strony paszportu oraz strony w paszporcie z wizą lankijską.

KROK 3. Ze strony Assistant High Commission of India w Kandy pobierz wniosek potrzebny jako dodatkowy dokument do wizy. Aby go pobrać, kliknij TUTAJ. Wypełnij go i jako powód aplikowania o wizę na Sri lance wpisz: LONG TERM TRAVELING.

KROK 4. Potrzebne Ci będą trzy zdjęcia w rozmiarze 2”x2”. Nie są to standardowe zdjęcia paszportowe. Jest to ich indywidualny biznes, na którym robią całkiem dobre pieniądze. Weź w gotówce 350 LKR i zrób je bezpośrednio w biurze, w którym będziesz aplikował o wizę (cenę można trochę stargować). Na końcu pomieszczenia swoje „biuro” ma człowiek, który z przyjemnością zrobi to za Ciebie. Lepiej zapłacić troszkę więcej, ale mieć problem z głowy. Pracownik przyjmujący zgłoszenie widzi, że robisz zdjęcia u jego kumpla i wsio gra. Możesz tam również wydrukować lub skserować dokumenty.

KROK 5. Udaj się do Centrum Wizowego i złóż papiery. Nie zapomnij zabrać ze sobą paszportu. UWAGA! Nie należy jechać pod adres High Commission of India! Właściwy adres to: 675 William Gopallawa Mawatha, Kandy, Sri Lanka. Współrzędne: 7.274120, 80.612570

*Autobusy, którymi dojedziesz z centrum Kandy pod sam budynek to: 744, 69, 1, 622, 17, 54, 724, 69, 728, 651/4. Powiedz kierowcy, że chcesz jechać w kierunku GETAMBE. Bilet kosztuje 12 LKR. Można też jechać drogą równoległą innym autobusem, np. 652. Wystarczy wtedy wysiąść na przystanku Vision i przejść 200m pieszo – zobacz TUTAJ.

*Centrum Wizowe otwarte jest od poniedziałku do piątku (z wyjątkiem świąt państwowych) w godzinach od 08.30 do 17.00, przy czym aplikować można tylko do godziny 14.00.

Darmowa wiza turystyczna do Indii na Sri Lance

Wiza do Indii na Sri Lance

KROK 6. Wchodząc do środka w celu aplikowania o wizę nie musisz być ubrany odświętnie. Udaj się do pana z tyłu w celu zrobienia zdjęcia. Na wszelki wypadek, gdy okazało się, że wypełniłeś swój wniosek źle, warto zabrać komputer, aby ponownie go wypełnić (w pomieszczeniu nie ma Wifi, więc pozostaje uruchomić Hot Spot z telefonu komórkowego, o ile masz kupioną lokalną kartę sim z internetem).

KROK 7. Sympatyczny pan od zdjęć pomoże Ci nakleić je na wniosek i skieruje Cię „do okienka”. Tam wszystkie Twoje papiery zostają dokładnie sprawdzone przez urzędnika. Jeżeli wszystko się zgadza zostaniesz poproszona/y o uiszczenie opłaty za serwis w wysokości 142 LKR. Ten sam urzędnik wręczy Ci kawałek papieru, z którym po tygodniu (dokładnie po pięciu dniach roboczych, ale czy chcesz, czy nie, weekend musisz uwzględnić) możesz zgłosić się po wizę. Podczas oczekiwania na wizę, nie musisz zostawiać swojego paszportu w biurze. Jeżeli podróżujesz i chciałbyś ją odebrać np. po dwóch, czy trzech tygodniach, nie ma żadnego problemu.

Wiza do Indii na Sri Lance

KROK 8. W wyznaczonym terminie lub później, udaj się ponownie do Centrum Wizowego z samego rana, aby złożyć paszport (nam powiedzieli, że o 09.00). Zasada jest taka, że rano zostawiasz paszport, a po południu (pomiędzy 16.00 – 17.00) odbierasz go z wbitą wizą indyjską. Well done! W obu przypadkach trzeba stawić się osobiście, ponieważ wymagany jest własnoręczny podpis.

Poza Kandy o wizę indyjską można aplikować jeszcze w miastach: Colombo, Jaffna oraz Hambantota. Nie wiemy, czy w tamtych punktach będzie darmowa (wydaje nam się, że tak, skoro informacja jest zawarta w systemie). Cały proces przebiegł spokojnie, ludzie w Centrum Wizowym byli uprzejmi i wyrozumiali. Nie mamy się do czego przyczepić.

Jeżeli akurat jesteś na Sri Lance i planujesz podróż do Indii polecamy szczególnie tę opcję, ponieważ pozwala ona zaoszczędzić naprawdę dużo pieniędzy. Przylatując do Indii możesz również dostać e-wizę, ale jest to koszt 50 USD. Trzeba minimum cztery dni przed planowanym przylotem wypełnić dokumenty oraz zapłacić kartą kredytową albo debetową odpowiednią kwotę. Taka sama wiza w Polsce kosztuje minimum 56 USD.

INFORMACJE DODATKOWE

– W Kandy zatrzymaliśmy się w Old Empire Hotel. Poleciła nam go poznana na tamtejszym dworcu para Polaków. Znajduje się praktycznie w samym centrum miasta, minutę drogi od słynnej Świątyni Zęba. Cena za noc to od 1100 do 1300 LKR za pokój z dzieloną łazienką. Miejscówka bardzo nam się spodobała, na tyle, że za drugim razem, kiedy musieliśmy odebrać wizę, zatrzymaliśmy się tam na kolejne dwie noce. Zaletą jest duży balkon, na którym wieczorkiem można sobie fajnie odpocząć. Blisko jest poczta, dobre indyjskie jedzenie, 5 minut piechotką od dworca autobusowego, 10 od kolejowego. Miejsca nie ma na bookingu.

– Dobre indyjskie jedzenie to Balaji Dosai. Za 100 LKR można zjeść dobre śniadanie, kolację, herbatka za 20 LKR.

Jeżeli tekst okazał się pomocny, cieszymy się bardzo. Daj znać, jakie było Twoje doświadczenie związane z aplikowaniem o wizą indyjską na Sri Lance oraz w innych krajach. Jeśli wiesz, że wpis może przydać się komuś z Twoich znajomych, podaj go dalej. Niech inni też skorzystają 🙂

Podobne wpisy