Powrót na Litwę po 4 latach był dla nas dosyć sentymentalny. Litwa była pierwszym krajem na trasie naszej ponad 3-letniej podróży, którą rozpoczęliśmy we wrześniu 2014 roku. Tym razem przyjechaliśmy nie autostopem, ale własnym autem i na dłużej. Dzięki temu mogliśmy zwiedzić zakątki mniej popularne oraz te znajome, które przywoływały wspomnienia. Byliśmy też całkowicie niezależni, co dawało nam olbrzymią swobodę w przemieszczaniu się po tych interesujących i tak bliskich Polsce terenach.
Litwa z pewnością ma swój niesamowity klimat. Szczególnie od tego wyjazdu już na zawsze kojarzyć nam się będzie z kopcami, Niemnem, wysokimi wieżami obserwacyjnymi, czy kwasem do picia. Możesz potraktować ten wpis jako taki mały poradnik, który powinien pomóc Ci w obraniu właściwego kierunku podróżowania po litewskiej krainie. Zaczniemy chronologicznie od odwiedzonych miejsc, a skończymy na informacjach praktycznych.
Spis treści
CO WARTO ZOBACZYĆ NA LITWIE? CIEKAWE MIEJSCA NA LITWIE
Naszego road tripa rozpoczęliśmy od przekroczenia granicy w Sejnach, po czym niespiesznie zwiedzaliśmy naszego wschodniego sąsiada. Litwa nie jest dużym państwem, a do tego nizinnym, więc podróżowanie po nim nie jest uciążliwe. Większość z odwiedzonych przez nas miejsc była strzałem w dziesiątkę i możemy powiedzieć, że nam się podobały. Może nie zawsze były piski zachwytu, ale warto przekonać się samemu.
JEZIORO DUSIA I WIEŻA OBSERWACYJNA METALIAI
Świetna miejscówka blisko polskiej granicy na odpoczynek nad jeziorem z czystą wodą. Szczególnie dla rodzin z dziećmi, które również chciałyby się kąpać bez obaw o głębokość. Zejście do jeziora jest łagodne, a niski poziom wody utrzymuje się przez kilkanaście metrów. Jezioro Dusia znajduje się na terenie rezerwatu przyrody, więc nie można rozbijać namiotów na noc przy jego brzegu. Natłoku lokalnych turystów nie zauważyliśmy. Wieża obserwacyjna Meataliai znajduję się niedaleko i rozciąga się z niej ładny widok na okolicę. Można podglądać ptaki oraz z góry podziwiać teren rezerwatu.
Współrzędne GPS: 54.296321, 23.741594
WIEŻA OBSERWACYJNA SNAIGYNAS VEISIEJAI
Już nieco wyższa wieża z widokiem na Jezioro Snaigyno i okolicę oraz sporym parkingiem. Dla osób podróżujących kamperami lub planujących noclegi w aucie takie parkingi są całkiem niezłą opcją na spędzenie nocy. Tam, gdzie nie ma znaków zakazu można zostawać na noc. Blisko parkingu jest zejście do jeziora oraz molo. Można się kąpać.
Współrzędne GPS: 54.101309, 23.722111
KOPIEC MERKINE ORAZ WIEŻA OBSERWACYJNA
Klimatyczny kopiec z widokiem na Niemen. Idealne miejsce, żeby usiąść o zachodzie lub wschodzie słońca i nieśpiesznie przyglądać się cudownej naturze. 1,5 kilometra dalej znajduje się bardzo wysoka wieża widokowa, która dla osób z lękiem wysokości może być nie lada wyzwaniem. Lepiej mieć pod ręką drugą osobę, żeby z emocji nie popaść w panikę (znamy z autopsji 😉 ) Jakkolwiek, gorąco polecamy, widoki na Niemen przepiękne.
Współrzędne GPS: 54.159482, 24.182433
WIEŻA OBSERWACYJNA PUVOCIAI
Większy efekt robi samo wspinanie niż widok, który stanowią głównie drzewa i okoliczna wioska. Podczas tej wizyty ominęliśmy Druskieniki i wieża była po drodze do Marcinkanic, więc weszliśmy na górę i nie żałujemy. Miły przerywnik. Uwaga, jest wysoko!
Współrzędne GPS: 54.114038, 24.309117
JEZIORO KASTINIS
Genialne miejsce na kemping, jak i kilkugodzinny przystanek. Można zatrzymać się na płatnym, jak i darmowym polu, które są praktycznie obok siebie. Jest stolik z dachem, huśtawki, nastrojowe molo, toi-toi oraz dużo przestrzeni do zabawy. Idealne dla dzieci.
Współrzędne GPS: 54.059634, 24.422620
ULOS AKIS
Fajny spot nad Rzeką Ula z orzeźwiającą, płytką wodą na maksymalnie godzinny przystanek. W połączeniu z jednym z naszych ulubionych jezior na Litwie, czyli Lavylas tworzy fajny duet. Oba punkty są relatywnie blisko siebie
Współrzędne GPS: 54°08’37.4″N 24°26’28.6″E
JEZIORO LAVYLAS
Lavylas zachwyciło nas pustkami oraz naturalnym pięknem. Czuliśmy się tam wspaniale i obiecaliśmy sobie, że kiedyś wrócimy na dłużej z grupą przyjaciół, żeby w spokoju pokąpać się w czystej wodzie i posiedzieć przy ognisku do późnych godzin nocnych. Opcją godną polecenia jest ośrodek Nakcižibis, który położony jest przy brzegu jeziora, a jego domki i cały teren robią ogromne wrażanie i namawiają do wizyty o każdej porze roku.
Współrzędne GPS: 54.166162, 24.410370
KOWNO
Drugie co do wielkości miasto na Litwie, bardzo atrakcyjne i bogate historycznie. Jego odległość od Polski jest niewielka, co czyni je jednym z częściej odwiedzanych zakątków tego kraju. Do większości interesujących miejsc spokojnie można dojść spacerem, który jest niewymagający i przyjemny. Byliśmy dwukrotnie i pewnie kiedyś wrócimy, żeby ponownie zajrzeć na Rynek i Stare Miasto, czy przejść się Aleją Wolności i zatrzymać na kawkę w ulubionej knajpce (Prezo). Mają dobre ceny i duży wybór). Więcej pomocnych informacji dotyczących Kowna, ciekawych miejsc i zwiedzania znajdziesz w naszym poście TUTAJ
ZAMEK W TROKACH I LOKALNE KIBINY
Obowiązkowy punkt wizyty podczas podróży dookoła Litwy. Zawitaliśmy tam dwukrotnie i nie żałujemy. Trzeba jednak przyznać, że było to pierwsze miejsce, w którym spotkaliśmy zagranicznych turystów, w tym kochanych Chińczyków. Warto wejść do jednej z knajp, aby skosztować kibinów, czyli w skrócie kruchych, pieczonych pierogów z nadzieniem. Mi smakowały, jednak serca Asi nie podbiły. Odskocznią może być wizyta na pobliskiej plaży Akemena, która wśród Litwinów (i Polaków) w sezonie cieszy się dużą sympatią i zainteresowaniem. W centrum miasteczka płaci się za parking.
WILNO
Atrakcyjna stolica, którą szczerze polubiliśmy. Mnóstwo klimatycznych uliczek, punktów widokowych, polskich akcentów. Kipi historią. W niedalekiej przyszłości napiszemy nieco więcej o tym mieście.
Planujesz pobyt w Wilnie? Najtańsze noclegi znajdziesz TUTAJ
KIERNIÓW (KERNAVE)
Wioska 40 kilometrów od Wilna, w przeszłości stolica Litwy nazwana również Litewską Troją. Dzisiaj można podziwiać grodziska (wzniesienia), które my nazywamy kopcami lub małymi górkami. Miejsce przepiękne i wydaje nam się, że wciąż rzadko odwiedzane. Przy pierwszej wizycie (przy zachodzie słońca) nie spotkaliśmy nikogo, a w tym roku zaledwie kilka osób. Nazwaliśmy je małą Nową Zelandią, bo tak nam się skojarzyło. Widok jest imponujący, a atmosfera bajkowa. Naszym zdaniem jedno z piękniejszych miejsc na Litwie.
Współrzędne GPS: 54.885247, 24.852425
ŁABONARSKI PARK REGIONALNY I WIEŻA WIDOKOWA
Zdecydowanie warto odwiedzić przejazdem. Trochę ponad godzinę jazdy autem z Wilna, a można znowu poczuć się kameralnie i to w naprawdę ładnych okolicznościach przyrody. Na terenie parku znajduję się robiąca wrażenie wieża widokowa na Jezioro Baltieji. Jak na większości wież na Litwie podłożem jest przezroczysta konstrukcja, co potęguje emocje. Na górze akurat mocno wiało, jednak widok jest warty trudów wspinania się. Obok parkingu po lewej stronie jest zejście nad wodę, gdzie plaże nazwaliśmy mianem Litewskich Malediwów. Wszystko za sprawą trzech brzóz, które w charakterystyczny sposób nachodzą na wodę. Pochylone przypominają palmy, a że woda jest czysta i ciepła, można się wczasować. Jak widać wcale nie trzeba jechać na koniec świata. Wystarczy dobrze zabłądzić na Litwie.
Współrzędne GPS: 55.219387, 25.561208
TREE TOP WALK NIEDALEKO MIASTECZKA ONIKSZTY (Anykščiai)
300-metrowy spacer w koronach drzew, podczas którego znajdziesz 13 stacji z tablicami, na których zapisane są informacje dotyczące litewskich lasów. Wszystko po to, żeby lepiej zrozumieć klimat panującego miejsca. Najwyższym punktem spaceru, a zarazem 14 stacją jest 34-metrowa wieża, z której można podziwiać Rzekę Šventoji. Cała przyjemność kosztuje 1 euro za osobę i zdecydowanie jest warta swojej ceny. Posiada także udogodnienia dla dziecięcych wózków i osób niepełnosprawnych (winda).
Współrzędne GPS: 55.485677, 25.060254
GÓRA KRZYŻY
Wzgórze oddalone kilkanaście kilometrów od miasteczka Szawle, na którym znajduje się według nieoficjalnych informacji ponad 150 tysięcy krzyży. Miejsce licznych pielgrzymek i wycieczek religijnych, szczególnie dla wszystkich wybierających się do Rygi. Dodaliśmy to na listę z uwagi, że było po drodze, jednak drugi raz byśmy tam nie wrócili. Nie nasz klimat, nie nasz typ atrakcji. Kilkaset metrów dalej (po prawej stronie) od płatnego parkingu (0,9 euro na czas nieograniczony) znajduję się bezpłatny parking obok bazyliki (TUTAJ). Litwini stawali również przy drodze na poboczu i nikt nie zwracał im uwagi.
Współrzędne GPS: 56.017922, 23.419306
KOPIEC KARTENA
Fajna alternatywa na krótką przerwę od jazdy albo kilkugodzinny odpoczynek. Z kopca rozciąga się widok na rzekę i miasto. Żeby się tam dostać trzeba pokonać kilkukilometrowy odcinek szutrową drogą, która jest w niezłym stanie. Warto zajechać, jeżeli będziesz tamtędy przejeżdżał. W dole, tuż przy rzece, jest miejsce na piknik, zabawy z dziećmi.
Współrzędne GPS: 55.908573, 21.474816
LITEWSKIE WYBRZEŻE – PALANGA I OLANDO KEPURE
W sezonie odpowiednik polskiego miasteczka turystycznego nad Bałtykiem. Plaża w Palandze jest piaszczysta i popularna, a jej ciekawym urozmaiceniem jest 470 metrowe molo. W okolicy znajdują się ścieżki rowerowe, liczne wypożyczalnie i atrakcje, jak to podczas lata bywa. Z pewnością bardziej kameralnie będzie odwiedzić to miejsce poza sezonem. Olando Kepure z kolei to ponad 24-metrowe wzgórze, a zarazem punkt widokowy, z którego pięknie widać Bałtyk w całej okazałości. Można zejść na plażę. Z wizyty na wybrzeżu najlepiej wspominamy moment, w którym usiedliśmy na zboczu i przyglądaliśmy się tafli, po której żeglowały pojedyncze jachty. Żeby się tam dostać należy przejść kilkaset metrów ścieżką przez las. Samochód można zostawić koło drogi głównej na płatnym parkingu, albo bezpłatnym poboczu (zakazu nie ma).
KŁAJPEDA
Urokliwe miasto portowe z deptakiem po dwóch stronach kanału, wzdłuż którego toczy się życie rozrywkowe i kulturalne. Większość zabytków i ciekawych zakątków zlokalizowana jest w centrum, co ułatwia piesze zwiedzanie. Z restauracji słychać nastrojową muzykę, która umili spacer po Starym Mieście. Kłajpeda nazywana jest muzyczną stolicą Litwy. Odwiedziliśmy i nie żałujemy. Sama nazwa miasta od zawsze wybrzmiewała w naszych głowach, a z języka litewskiego oznacza jeść chleb.
LITWA – INFORMACJE PRAKTYCZNE
– Przebywając na Litwie musimy przestawić zegarki o jedną godzinę do przodu.
– Walutą jest euro i żeby wyszło taniej, warto ją nabyć w Polsce przed wyjazdem. Oczywiście działają bankomaty i powszechna jest płatność kartą, ale gotówkę dobrze mieć.
– Podczas zwiedzania Wilna i Kowna skorzystać można z rowerów miejskich. Komunikacja miejska jest tania i dobrze zorganizowana. Korzystaliśmy z niej sporo podczas wizyty w 2014 roku.
– Wejście na każdą wieżę widokową z wyjątkiem Tree Top Walk (1€/os.) jest bezpłatne.
– Zakupy najlepiej robić w marketach Maxima oraz Iki, a w mniejszych miejscowościach w sklepach Aibe. Jest to najtańsza opcja, jednak ceny są nieco wyższe niż w Polsce.
– Podczas pobytu na Litwie warto spróbować ich lokalnych serów, ciemnego pieczywa, syrków (słodkie serki w czekoladzie o różnych smakach) oraz napić się kwasu, czy lokalnego piwa.
– Napoje alkoholowe można kupić tylko od godziny 10.00 do 20.00. W niedziele ten przedział jest krótszy i trwa od 10.00 do 15.00.
– Latem na Litwie można spotkać setki bocianów. Widok niezwykły.
– Jadąc przez tereny wiejskie warto zwolnić i przyjrzeć się klimatycznym drewnianym litewskim domkom w przeróżnych kolorach. Przy drogach rośnie pełno drzew owocowych, szczególnie jabłoni.
ILE KOSZTUJE PALIWO NA LITWIE? PODRÓŻOWANIE AUTEM NA LITWIE – WSKAZÓWKI
– W sierpniu 2018 przy średnim kursie euro = 4,28 zł za bak paliwa (55l diesla) na Litwie zapłaciliśmy 59,4 euro (1l = 1,08 euro najtaniej), co w naszej walucie wyniosło około 254 zł. Cena 1l diesla w Polsce w tym samym czasie wynosiła średnio 5.1 zł, co przy pełnym zbiorniku dało 280 zł. Tankując na Litwie za każdym razem byliśmy o 26,5 zł do przodu. Należy jednak pamiętać, że stacja stacji nierówna. Na Litwie różnica na jednym litrze potrafiła wynieść nawet 0,16 euro (0,68zł)! Dlatego warto zwracać uwagę, na jakich stacjach uzupełniamy bak. Z doświadczenia polecamy stację Saurida oraz Baltic Petroleum. Po przekroczeniu granicy w Sejnach warto zatankować TUTAJ.
– Jeżeli chciałbyś wypożyczyć auto na Litwie, polecamy Ci skorzystać z wyszukiwarki Discover Car Hire, która w swojej ofercie posiada większość wypożyczalni aut oraz oferuje najlepsze ceny.
– Autostrady, jak i wszystkie inne drogi na Litwie, są darmowe. Kierowcy aut osobowych i motocykli nie potrzebują wykupywać winiet. Wystarczy prawo jazdy i ważne ubezpieczenie.
– Jak wcześniej wspominaliśmy kraj jest nizinny, co wpływa na ekonomiczność i prędkość jazdy.
– Tam, gdzie znajdują się znaki ostrzegawcze przed fotoradarami – zwolnij. Mandaty za przekroczenie prędkości są spore.
– Parkingi w Kownie, Wilnie, Kłajpedzie i Palandze do najtańszych nie należą i wykupuje się je w biletomatach na godziny (w zależności od kolorów stref parkingowych – im bliżej centrum tym drożej). Przed podróżą autem dobierz tak miejsce noclegowe, żeby zapewniało Ci darmowy parking. Będziesz wtedy nawet 12 euro/h do przodu. Sporo kasy. Możesz też szukać tanich parkingów. Jednym z nich jest ten koło Wieży Giedymina TUTAJ. Cena = 0,3 euro za godzinę. Taniej raczej nie będzie. Widzieliśmy, że niektórzy ludzie podróżujący kamperami na nim spali. W weekendy w większości stref parkingowych postój jest bezpłatny.
GDZIE SPAĆ NA LITWIE? HOTELE I NOCLEGI NA LITWIE
Litwa jest krajem świetnym zarówno do kempingowania, jak i na zorganizowany, hotelowy, wyjazd. Miejsce na polu namiotowym z pewnością znajdziesz z marszu, jednak rezerwując hotel, czy hostel polecamy zrobić to z wyprzedzeniem. Będziesz miał wtedy gwarancję dostępności satysfakcjonującego Cię obiektu i nie stracisz czasu i nerwów po przyjeździe do wybranego miasta. Poniżej podajemy nasze propozycje wybranych miejsc noclegowych na Litwie.
MERKINE – jeżeli planujesz zostać na noc w tych okolicach to polecamy drewnianą chatkę Vienkiemis prie Merkinės położoną praktycznie nad samym Niemnem. Cicha i spokojna okolica oraz fajny klimat.
LAVYLAS – oprócz wspomnianego wcześniej ośrodka Nakcižibis warto zatrzymać się w Vila Ula, która położona jest kilka kilometrów dalej, również nad pięknym jeziorem. Dużo przestrzeni i spokoju, którego szczególnie w tej części Litwy jest pod dostatkiem. Obydwa miejsca są świetne na rodzinne wakacje.
TROKI – tutaj wybór jest już o wiele większy. Jeżeli jesteś mobilny, szukasz noclegu w dobrej cenie i niekoniecznie musisz spać w okolicach centrum to warto pomyśleć o Sodyba Trakuose – Bražuolėje Pas Juozą. Alternatywą będzie również TrakaiApartmentsLT, który znajduje się bliżej Trok. Jeżeli natomiast szukasz opcji na wypasie w samym centrum to zerknij na Viva Trakai.
KERNAVE – nasze kochane Kernave ♥ Polecamy Gallery Guest Rooms. Do głównych atrakcji dojdziesz spacerkiem. Genialna lokalizacja. W okolicy znajduję się również pole kempingowe.
WILNO – tak jak wspominaliśmy wcześniej. Sam parking to 12 euro/dzień (ponad 50zł), więc szkoda parkować gdzieś indziej albo przepłacać. Jeżeli podróżujesz autem i szukasz czegoś w centrum Wilna zajrzyj na In Astra albo Vivulskio Hotel. Jeżeli chcesz nocować w samym centrum w dobrej cenie to polecamy Ci Silvija Guest House (jest oblegany, więc lepiej rezerwować z wyprzedzeniem).
PALANGA – warto szukać czegoś blisko plaży. Wybór jest duży, jednak w sezonie wakacyjnym obłożenie naprawdę spore. Podobnie jak w przypadku Wilna lepiej pomyśleć o tym wcześniej i mieć na względzie darmowy parking ( przy plaży jest płatny). Dwie opcje: Vila Levita i Vila Domino. W obu przypadkach ceny lepsze niż większości wielokrotnie dużych hoteli, a nad Bałtyk tak naprawdę rzut kamieniem.
KŁAJPEDA – nasz zdecydowany faworyt to Kubu Apartment. Ze względu na jakość, lokalizację, cenę i darmowy parking 🙂
KOWNO – tutaj wybór również jest spory. My polecamy Piano Apertments, który spełnia wszystkie nasze wymagania.
//Na Litwie możesz znaleźć noclegi w różnych cenach oraz różnym standardzie. My naszych noclegów (jeśli nie śpimy w namiocie lub na couchsurfingu) często szukamy przez wyszukiwarkę booking.com. Jeżeli również szukasz noclegu, niekoniecznie tylko na Litwie, i swojej rezerwacji dokonasz chociażby przez ten LINK lub któryś z wyżej wymienionych, dołożysz małą cegiełkę do naszych podróży. Ty zapłacisz dokładnie taką kwotę, jaka podana jest na stronie, my jednak dostaniemy od Bookingu prowizję, którą dołożymy do skarbonki „PODRÓŻ”. ♥♥♥//
Inną bardzo popularną opcją wyszukiwania noclegów jest strona AIR BNB, na której możesz znaleźć prywatne mieszkania, pojedyncze pokoje w mieszkaniach i hotelach, apartamenty do wynajęcia na krótki lub dłuższy czas na całym świecie. Jeśli chciałbyś rozpocząć swoją przygodę z tym sposobem wyszukiwania noclegów, możesz odebrać od nas 100 zł zniżki na pierwszą rezerwację. Wystarczy, że klikniesz w ten LINK. Dzięki temu my również otrzymamy drobną zniżkę na nasze rezerwacje i wszyscy będą zadowoleni 🙂
SPANIE NA DZIKO NA LITWIE?
Jak najbardziej możliwe. Do wyszukiwania odpowiednich lokalizacji polecamy aplikację MapsMe, na której zaznaczone są parkingi, stacje benzynowe i zajazdy. Wyjątkiem są faktycznie miejsca, w których stoi znak z wyraźnym zakazem nocowania, np. w Parku Regionalnym. Podczas podróży dookoła Litwy takowy spotkaliśmy tylko raz, a ludzi rozbitych na dziko nad jeziorem, czy koło autostrady na postoju nie brakowało. Przy tego typu rozwiązaniach koniecznie dbaj o środowisko i nie śmieć. Do mycia w jeziorze używaj najlepiej płynu lub mydła biodegradalnego (zerknij TUTAJ) i rób to poza głównym zbiornikiem na brzegu. Koniecznie zabieraj po sobie śmieci i zostaw miejscówkę w stanie lepszym, niż pierwotnie zastałeś.
Jeżeli masz jakieś pytania, rady, sugestie, czy przemyślenia, podziel się nimi w komentarzu. Niech inni również skorzystają. Mamy nadzieję, że Twoja podróż do naszego wschodniego sąsiada będzie równie udana, jak nasza 🙂